Thursday, September 16, 2010

Kohila arengukavast

Meiekandis on nii kõvad mehed koos, et ehitavad masuaastatel uue raamatukogu vanasse aita. Avati sellel aastal. Seal siis istusime täna koos ja vaatasime Minu Kohila rahvaga valimislubadusi ja arengukava. Käisime asju läbi järjekorras ja läbisegi. Nalja sai heidetud ja nõutuks võttis ka. Kokkuvõtteks võib öelda, et põhiasjade osas on kõvasti paranemisruumi. Näiteks lasteaiakohad ja vallasisene transport. No töötus ja turvalisuse küsimused ka. Mõne asja saab lihtsalt veel teha, teistel on vaja ekstra annus initsiatiivi ja kolmandad nõuavad lihtsalt hullu hunniku raha. On väga raske omafinantseerida üle sajamiljonist vee ja kanali hanget ja samal ajal teha veel midagi. Vee ja kanaliga on Euroopa suunas aga karm lubadus antud ja kui seal pekki läheb siis on trahvid kerged tulema.
Ja lennuväli tuleb ka ehitada. See on loomulikult mu eralõbu, kuid moraalne tugi ka selles vallas on abiks.

Ühe asja kirjutaks lahti. Kohaliku omavalitsuse kohalolek sotsiaalvõrgustikes.
Tihti läheb mõtlemine selles suunas, et peame looma inimestele rohkem võimalusi infot leida ja tarbida. Tehakse valla veebi, saadetakse koju lehti, inboxidesse emaile ja kleebitakse küladesse infotahvlitele juttu. Mõni teeb televisiooni ja raadiosaade töötab päris hästi. Enamus siiski on sellised meetmed kus elanik peab ise minema info juurde. Leht konkureerib hunniku prahiga. Lõpuks on ikka nii, et need keda huvitab, need on ka kursis kui aega ja tähelepanu jagub. Samas on hulk neid keda ka põhimõtteliselt huvitaks aga kui Kohila veebileht konkureerib maailma facebookidega siis selle tulemusena läheb suur hulk infot mööda. Jah, saadetakse emailiga aeg-ajalt uudiseid aga ennast tuleb sinna külge möllida... eeldab eesmärgipärast käitumist. FB-is see juhtub iseenesest.

Selle asemel peab Kohila minema sinna kus tema elanikud on. Inimesed kulutavad tohutul hulgal aega sotsiaalvõrgustikes jms. Viimastel andmetel vist pool miljonit inimest on Eestist facebookis ja teatud vanusegruppides ületab seal veedetud aeg telekavaatamise aja. Kiire otsing näitas, et Tallinn esineb Facebookis ainult kultuuripealinnana. See tundub samas nagu FB oleks Tallinnale mingi viiekümnekolmas, seksuaalvähemustele suunatud, kõrvaline asi, et päris asju aetakse ikka Wordi, Exceli või templi ning ümbrikuga. Mul aga on tunne, et kuulutan selle "päris asja" just praegu vanarauaks. Kõik, mis on 1 koopiana, ilma nähtavate muudatuste trailita või analoogsel töötlemist mittevõimaldaval ning raskesti tuvastatava autorlusega, pidurdab meid.

Päris elu peab oma kõikide väikeste infotükkidega kolima uuesti seda elu elavate inimeste juurde tagasi, kes oma edevusest või igavusest on valinud selle, mis seda võimaldab või peletab, vastavalt. Selle valikuga pole mõtet võidelda või seda piirata. Sellest valikust tuleb teha endale liitlane.
Kuidas seda teha lihtsate vahenditega. Kindlasti ei tohiks postitusi FB-i teha ainult 1 ametnik. Pigem tuleks kokku leppida mõned kindlad reeglid ja näiteks valla siseses Skype grupitsätis saada teistelt kinnitust või tuge mõtte või info formuleerimisel ja ise postitada. Ajapikku kujunevad välja niikuinii need, kes seda viitsivad teha rohkem aga samas peaks mõned asjad valdkonna inimesed kohustuslikult postitama. Siis on rutiin ja fun mõlemad esindatud. Kindlasti peaks kasutama nii pilte, videosid, facebooki relevantseid appe jne... lisaks tekstile. Üles pannakse kõike valla elanikule olulist. Kindlasti on mingi ideaalne tihedus või detailsuse tase, mis veel ei peleta ja on kergesti tarbitav. Kui kõik saavad postitada siis ei ole see kellegile ka eriline lisatöö, sest võin kihla vedada, et leht on ametnikel lahti niikuinii. Ja ka sellega pole mõtet võidelda, sellest tuleb teha osa tööst ja koheselt tõuseb produktiivsus. Varem FB-iks aega kulutanud töötaja kasutab osa sellest ajast eesmärgipäraselt ja kokkuvõttes teatud oma kogemuse tulemusena tajub inimene liigse aja kulutamist paremini kui osale sellest antakse mingi mõte.

Teeme ära? Proovime vähemalt?

2 comments:

Jane said...

Jaa see kanalisatsioonivärk...
Võtke arutlusele ...
Meie naaber tahtis teha imbväljakut. Ei antud luba, sest 2012 tuleb kanalisatsioon! Lubage naerda!!!!!!!!!!!
Meil on 25 krunti, 4 püsielanikku. Kuhu see kanalisatsioon tuleb? Kui valdaval kruntidel pole vesigi majja veetud. Kes neid ummistusi hakkab likvideerima?
Absurdus! Inimesed tahavad ehitada ja teha aga mingi idiootsusega ei lubata.

Parasiil said...

Uurin asja, kellele siis ikka kurta kui mitte volinikule. Minu teada Viliverre 2012 kanalit küll planeeritud ei ole ehk on mingi arusaamatus