Wednesday, September 16, 2009

Entusiasm on uuenev loodusvara

Õigekeelsussõnaraamat annab entusiasm-i seletuseks "tugev vaimustus" See oli mõnevõrra üllatav, et nii lühike ka piiratud selgitus seal taga oli.

Minu jaoks on entusiasm reaalses elus märksa rohkem. Kõige ehedamalt lööb see välja mittetulunduslikus tegevuses, kus asjad saavad tehtud ja seisavad püsti mõne inimese saavutus ja tunnustusvajaduse najal või puhtast armastusest teema vastu. Entusiastid vahetuvad sellistes organisatsioonides 2-3 aastase intervalliga ja eluvõimelise mittetulundusliku organisatsiooni tunnuseks on sellest arusaamine ja uute jõudude kaasamise propageerimine.

Olles ise olnud "tugevalt vaimustunud" nii langevarjundusest kui ka lendamisest võin kinnitada, et just see vaimustus hoiab üleval kõike seda, mis kapitalistliku turumajanduse reeglite järgi oleks ammu ära surnud. Siit tulenebki üks tänapäeva ühiskonna suuremaid probleeme, et tugevamate ellu jäädes muutub ühiskond aina homogeensemaks ja samal ajal kaotab oma konkurentsivõimes.

Nii see on nüüd koht kus tekib kindlasti suurem vaidlus, sest turumajanduses "draivib" innovatsiooni väidetavalt ja just konkurents ning konkurentsivõime saab kasvada mingis valdkonnas tipptaseme saavutamisel. Jah must-valgel kõlab päris hästi aga miks meil siis pole juba ammu taastuvenergial põhinevaid lahendusi, meie heaolu sõltub tarbimise hulgast ja tarbimist elavndab rohkem sita tootmine kui innovatsioon. Kas innovatsioon on tarbimise vang. Aga tagasi teemasse...

Huvitav on see, et seesama entusiasm, mis varem leidis väljundi langevarju all kõlkudes või lennuki juhist peos hoides on leidmas endale uusi väljundeid, mis on ilmselt paratamatu, et vaimu värskena hoida. Imestama siiski paneb see kuidas on võimalik uuest asjast innustuda jälle mõneks ajaks samas tundes, et eelmine teema on ennast justkui ammendanud.

Samas armastus on jäänud...

No comments: