Tuesday, August 25, 2009

Koolidest

Avaldati koolide edetabel. See sünnitas paar artiklit. Priit Pullerits vahendab Postimehes koolijuhtide retsepti eduks ja Kerttu Kaldoja toob ära Jüri Ginteri kirja haridusministeeriumile ja riigikogu kultuurikomisjonile, kus muretseb autoritaarse juhtimismudeli ohtudest koolides.

Kohilale on kindlasti tähtis gümnaasiumi (56. üldarvestuses ja 4. kaheksast Raplamaa gümnaasiumist) säilimine. Kuuldavasti on viimasel ajal Kohila riigieksamitulemused ka paranenud. Samas kooli sidusus kogukonnaga olla nõrgenenud.

Autoritaarset juhtimist olen täheldanud koolides. Direktorid teevad otsuseid ja unustavad sidusgruppide huvidega arvestada. Mõnes koolis valitseb praktiliselt hirmuõhkond. Arusaadavalt ei saa kooli juhtida demokraatlikult, kuid kui otsused tekitavad probleeme kogukonnas kuhu kool kuulub siis see ka päris õige ei ole ju.

Tõenäoliselt ei ole probleem siiski sisuline vaid ikkagi kommunikatsioonis. Huvigrupp ei suuda formuleerida oma soove koolile ja kooli juhtkond ei pea vajalikuks põhjendada oma otsuseid kogukonnale. Kas selle lahendamisega on võimalik näiteks Kohilas võtta kasutusele kooli saal ka teisteks üritusteks peale kooli omade? Teadupärast on see ainuke saal mis näiteks sobib tantsuõhtute korraldamiseks Kohilas.

No comments: