Wednesday, February 25, 2009

Anonüümsusest

Inimene laias laastus ei ole valmis kandma sotsiaalset vastutust anonüümsuse poolt pakutava vabadusega seoses. Sarnaselt ei ole inimene võimeline tundma isikupäratut kurbust. Mäletame sõnu - ühe inimese surm on tragöödia, 100.000-de, statistika.

Uurisin põhjalikumalt internetis käitumist, eriti noorte ja laste perspektiivist. Sain hea võimaluse ennast sellega kurssi viia. Mis on siis järeldused? Tegelikult on vähemalt üks moment üsna selgelt piiritletav. Ja paralleele leiab päriselust piisavalt.

Interneti probleemide üks allikatest on inimeste võimalus anonüümselt seal toimetada. Anonüümsus paljastab meie tegeliku olemuse. See on üks elu paradokse jälle, et tegeliku isiksuse paljastamiseks on vaja seda kandev isik ära peita. Kanda maski, olla nähtamatu. Anonüümsuse hävitavat mõju meie sotsiaalsele käitumisele tõestab igapäevaselt näiteks liiklus. Liikluses naudivad inimesed võimalust mööda kihutada ja silmist kaduda. On samas kummaline, et liikluses probleeme tekitav anonüümsus on midagi sellist millest inimesed üritavad lahti saada ostes endale aina uhkemaid sõidukeid. Täiesti vastuoluline käitumine! Mis toimuks liikluses kui registriandmed oleks avalikud?
Internetis portaalides, foorumites ja kommenaariumites paljastuvad deemonid käituvad kombel, mis päriselus oleks ennekuulmatu. Jah alati leidub hulle, kuid isegi täiesti normaalsed inimesed ütlevad asju mida oma nime alt ei öeldaks iial. Esineb ka ekstreemseid enesetapule viimisi ja totaalset psühholoogilist vägivalda. Niisiis, interneti ohtudega kursis olek ei lahenda probleemi vaid ainult tegeleb sümptomitega. Anonüümsuse kaotamine tõenäoliselt muudaks pilti drastiliselt. Tegelikult inimesed lõpuks on identifitseeritavad, kuid see tuvastamine on väga keeruline ja kallis. Samuti on palju teenuseid üles ehitatud anonüümsusele kui võimaldajale. Enamus neist teenustest aga ei lisa väärtust.

See postitus ei ole millegi vastu ega poolt, see lihtsalt on.
Login: anonymous

No comments: