Thursday, January 15, 2009

Maastrichti kriteeriumid

Kuna 2008 eelarve täitmise puudujääk oli juba 2.1 % SKP-st siis ilmselt Eesti ei vasta 2009-dal Maastrichti kriteeriumitele. Mis tähendab seda, et euroga on pekkis jälle. Nüüd aga küsimus, et kas 1993-dal Maastrichtis ikka loodi õiged kriteeriumid ühisrahaga liitumiseks? Kas tõesti just need karmid reeglid riigi valuutale kindlustavad ühisraha toimimise? Aga kui Eestil on inflatsioon näiteks 1.6 % kõrgem kui kolmel kõige madalama inflatsiooniga riigil keskmiselt? Noh on 0.1% üle - mida see tähendab? Et ei saa eurot, see on arusaadav aga ikkagi miks täpselt? Mis on selle 0.1% mõju? Äkki oleks 1.8 parem või hoopis 1?
Teine küsimus tekib juba eurotsooniga liitunud riikide osas. Kas mitte polnud Saksamaa riigieelarve kroonilises miinuses ja 2009 lööb kõigi aegade rekordi. Ilmselt minnakse üle 3% SKP kriteeriumi. Ma saan aru, et Saksamaa nagu pretty much means Europe aga siiski? Tõenäoliselt juhtub ka mõnel teisel riigil.
Kolmandaks see, et kas euro 2009-dal vajab selliseid kriteeriume liitumiseks? Või 2010? 2011? Keegi pole selles soos enne käinud teadupärast. Olukord on kõigile suht uus.

Kogu selle asjatundmatu möla point on see, et Eesti ei tohiks võtta endale mingeid pseudoeesmärke. Talupoeg oma mõistusega läheks vallamajja ja helistaks Maastrichti ja paluks kriteeriumisi muuta :D Seega järgmine kord kui keegi poliitikutest hakkab rääkima, et tema peamine eesmärk on euro siis ma annan talle mõttes kolaka vastu pead. Eesti eesmärgid peavad olema seotud looduse, teaduse, hariduse, tervise, inimeste vms-ga. Jah ma tean, et ka selleks on raha vaja ja stabiilset raha, kuid raha kui selline ei saa olla eesmärk omaette. Kui sul on raha siis pole vahet palju seda on (juhul kui sa pole kaotanud endaga kontakti). Ja kui sul raha pole siis pole ka tähtis, et kui palju sul täpselt ei ole :) Mõistate!

UPDATE: nagu kiuste kirjutati täpselt vastupidine arvamus täna lehte.

Nüüd võib muidugi igaüks küsida: mis kasu saan mina eurost? Kasu saab kogu Eesti. Eurole üleminek annab uue hoo majanduskasvule. Seeläbi luuakse juurde uusi töökohti, tõusevad omakorda palgad, pensionid ja meie kõigi heaolu.


Mina küll ei julgeks oma valijaid nii lolliks pidada. Urmas Klaas näib olema julgem mees.

No comments: