Tuesday, January 27, 2009

Individuaalmaania ohvrid

Maailmas ringi vaadanud inimesed mõistavad, et mitte kõik ei ela nagu meie. Kas meil oleks midagi õppida? Et vähendada oma elus püsimise kulusid ja kindlustada tagalat selliselt, et iga väiksemgi kõrvalekalle automaatselt katastroofi ei tähendaks. Teema kerkis pinnale eelmisest postitusest ja kommentaaridest sellele.
Nimelt on mul räigelt hästi läinud ja minu ümber on palju inimesi, hõimlasi, sugulasi ja sõpru. No ikka tõesti palju rahvast. Samas on kõigil suur siht iseseisvalt pingutada. Punnitada, maksku mis maksab, et ikka kõik suuremad eesmärgid saavutada. Noh nagu ikka, õpingud, töö, hobid, reisimine, lapsed, elukoht jne... Korralik, eeskujulik, imporditud lääne mudel.
Kuna varsti on sitt majas, siis olen mõelnud, et kuidas siis reageerida. Selge on see, et üksi punnitamine kaotab mõtte ja tuleb jõud ühendada. Tuleb luua lahendusi, mis kogukonnal aitavad üksteist abistada. Alustades kõige lihtsamatest asjadest. Näiteks transport. Kauba ja inimeste. Kuigi ühistransport on mõistlik, on seal üks miinus. Sind ümbritsevad inimesed on sulle võõrad. Lähed juttu tegema, panevad pahaks. Vaatavad imelikult. Ühesõnaga siis kui kellegil enam raha pole üksi oma raudvankreid õues roostetamas uhke tundega vaadata, tuleb need kogukonna jaoks tööle panna. Ütleme, et kogukond on 100 inimest ja seal on 20 autot. 20 inimest liigub pidevalt ringi ja tõenäoliselt on seal tühje kohti. Tuleb luua süsteem, mis viib vaba transpordiresursi ja planeeritud marsruudi koos kellaajaga kogukonnale näha. Siin peab tehnoloogia appi tulema. Siis valid ja klikiga oma mobiilterminalis broneerid endale tripi. Süsteem määrab sinu asukohast lähtuvalt kohtumiskoha ja kellaaja. Hüppad peale, ajad juttu ja automaagiliselt jagab süsteem autokuludest sulle proportsionaalse osa. Resurssid võetakse lihtsalt kasutusele.
Näited on veel, see täna tegelikult toimib kogukonnas, kuid varsti peab tõenäoliselt seda aina enam kasutama.

Kogukond toimib usalduskrediidi baasil. Teed midagi valesti, ei suuda kahetseda, mõista, heastada ja kaotad kogukonna toetuse. Edasi on väärtusloomepõhine elukorraldus juba käegakatsutavas kauguses.

Aitäh, et lugesite seda muinasjuttu :)

No comments: