Saturday, November 22, 2008

Sitt keeb ehk amatöörfilmihuvilise argipäev

Üks olulisi momente filmikunsti juures on see, et kuidas saada väheste vahenditega maksimaalselt efektne tulemus. Kuna käsil on järjekordne Eesti Langevarjuklubi aastavideo koostamine, siis pean ikka ja jälle tegelema probleemide lahendamise ja "workaroundide" leidmisega nendele.
Film on tehtud Adobe Premier CS 1.5 programmis. Esimest korda teen 16:9 formaadis. Laiekraanid on nii levinud, et hooaja alguses sai kõigile operaatoritele soovitatud filmida widescreen formaadis. Kuna olen korra pidanud elama üle kõvaketta crashi kõige kiiremal ajal, siis teen iga õhtu varukoopia. Kui film on valmis, siis teen sellest mittepakitud suuremahulise avi faili ja salvestan projekti tagasi kaamerasse lindile. Selle viimasega on aga probleeme. Mõne minuti möödudes kaamera jätkab salvestamist aga arvuti sinna signaali enam ei saada. Üsna levinud probleem interneti andmetel aga head rohtu pole kellegil. Viitab probleemidele kuskil op süsteemi ja FW driverite tasemel. Lindi peale tahaks orgininaali salvestada igal juhul, hea mugav näidata jne...

- Noh üks võimalus on võtta seesama suur fail ja sellest eraldi projekt Premieri teha ja see siis salvestada... ei tööta, sama mure.
- Ok, proovime näiteks Windows Movie Makeriga salvestada kaamerasse... Ei tööta, sama mure. Pilt katkeb lihtsalt.
- Mhh.. äkki arvuti ei suuda USB välise ketta ja Firewire siini korraga teenindada kvaliteetselt? Ühendasin välise ketta ka FW taha koos kaameraga. Ei, sama sitt.
- Äkki oleks abiks faili kirjutamine sisemisele kettale ja sealt salvestada. Eip... ikka katkeb.
- Ketas on kõvasti fragmenteerunud, äkki sellest? Aga maha mängib ilusti - st failid on saadaval ja ketas jõuab need maha mängida. Igatahes praegu teen defragmenti (võite ettekujutada, mida tähendab ajaliselt 250Gb ketta ümberkirjutamine)
- Ok, mul on mac ka, võtan selle suure pakkimata valmis faili ja teen DVD või kirjutan iMoviega kaamerasse? Tüng - faili originaalreso on 720x576, mis viitab tegelt 4:3-le (ehk standard PAL reso), kuid Premier salvestas selle pixel ratio-ga 16:9 ehk 1.420. Ehk widescreeni ei tekitata mitte reso muutmise vaid faili parameetri abil. Sellest saab aru ainult viimane microsofti mediaplayer. Maci proged lükkavad pildi kitsaks kokku. Samas media player läks ise ka korra lolliks ja ei soostunud 16:9-sat mängima.

Saaga jätkub. Ma ei saa ju alla anda.

Üldise kommentaarina võib öelda, et tarkvara kvaliteedi probleemid ajavad proffessionaalsest kretinismist tingituna sita viimasel ajal ikka väga keema.

No comments: