Monday, November 17, 2008

Elu võimalikkusest must-valges maailmas

Kuigi Sten arvab, et tema esinemine ei kukkunud kõige parem välja, arvan mina, et polnud seal häda midagi. Restart hakkas venima ja paneeldiskussioon piirdus avasõnavõttudega tegelikult. Küsisin veel mõnelt hiljem, et kas läks point kohale ja arvati, et läks küll. Aplaus oli ka siiras.

Sten rääkis tolerantsist ja selle mõjust Eesti atraktiivsusele. Et tuleb aru saada faktist, et isegi ülisoodsa maksukliimaga, ei meelita kedagi kui ta kardab tänaval peksa saada või peab taluma alandavaid pilke. Targad inimesed lähtuvad muust kui poliitikute madalaim ühine nimetaja üldse kunagi toodab. Vaimne ja füüsiline turvalisus, sallivus eri kultuuride ja tavade suhtes. Võime aktsepteerida erinevat ilumeelt ja asjaajamise kommet. Kõik need asjad noh!

Ei ole ma patust puhas isegi. Kes teab, kui mitu korda ühte või teist on sarjatud. Samas ikkagi vist suht universaalseid asju ju nagu lollus, varastamine, võltslikkus... vot vot siin läheb juba keeruliseks. Kas minu geelküünte vihkamine on märk tolerantsi puudumisest või on tegemist halbade mälestustega?

Väärtuste juures ei saa hakkama enam kuldse reegliga. Tee teistele nagu tahad, et sulle tehtaks! Siin tuleb võtta kasutusele plaatinumreegel. Tee teistele seda mida nemad tahavad, et neile tehtaks! See selgitab täpselt miks ei peaks oma neegrijuttu liiga rõhuma või kaadrit massiliselt ahju suunama. Tolerants algab silmaringist ja suhtlusest. Seda toidavad reisid ja võõrustamine ning keeleoskus. Kõige taga on huvi ja huvi saab tekitada küll.

Lõpetuseks mõte Rein Raualt - edu toob see mis on sündinud siin, seda ei saa ära viia ja kõik tahavad sellest osa saada ning tulevad seda vaatama. Eesti peab looma endale midagi sellist. See ei ole puutumatu loodus, odav tööjõud või madalad maksud.

Mina arvan, et see ON atmosfäär... see on võimalused, kontaktid, abikäsi, avatus, külalislahkus, tolerants, kannatlikkus.

No comments: